Zprávy a novinky

  • Mirek OK1UVU

Ripex

Tedy správně graficky RipEX https://www.racom.eu/cz/products/radio-modem-ripex.html#order-ripex1

Zařízení je navrženo dobře a patrně je i kvalitní, ale blízko. Co je chybou, tak nedomyšleně zvolený ( povolený ) kmitočet 146.3875 MHz Ripexu vzhledem ke kmitočtu převaděče OK0F. Už jsem to tu psal několikrát, tak připomínám, směšováním druhé harmonické Tx převaděče a ta je u vysílačů vždy i když podstatně menší jak nosná, s kmitočtem nosné Ripexu vzniká intermodulační produkt třetího řádu 12,5 kHz od přesného vstupu převaděče. Pokud bereme modulaci Ripexu i převaděče každý s šířkou max 12,5 kHz, tak výsledný IM produkt už zaplní polovinu šířky vstupu OK0F. Pakliže je vstupní signál radioamatérů přezdvihován, ( široká FM, kompresor, zbytečně velké mikrofonní zesílení ...) o to je to horší - šířka IM produktu je větší. Výkon Ripexu je konstantní, zdvih také a trvání - vysílá stále s 0,5 vteřinovými výpadky. Vzhledem k digitálnímu signálu, tedy nuly a jedničky o to horší. Pokud nelze změnit kmitočet, stačilo by o 1/2 kanálu  na jednu stranu , nebo 1,5 na druhou ( nebo podstatně výkon ) alespoň jednoho zařízení, je to velký problém.

Co se dá dělat ? Umístit Rx anténu z vlivu Tx antény i Ripexu. Nastane další problém, nestejná potřebná úroveň signálu tam a zpět.  Tedy jak se dostáváte a jak slyšíte. Ideální stav je jedna anténa, ale to nejde k vůli Ripexu. Stanice u kterých se IM produkt vyskytuje, by mohly posílit svůj vf signál na vstupu anténou a  výkonem. V nezarušené polovině vstupu by byl % ( procentuelně) čitelnější signál. U nás nahoře, maximálně omezit druhou harmonickou, nebo Ripex, aby se dostávaly na vstup převaděče co nejméně a to rozdělením antén převaděče Tx a Rx - to už je a jejich vzájemného působení na sebe, to je také, vertikálně pod sebou, koaxiály vzdálené od sebe ( průsak). Zkoušel jsem i dolní propust pro potlačení 2. harmonické s také nežádoucím útlumem jak z PA tak z Rx antény. Vždy něco za něco. Najít pro převaděč jiný kmitočet je na takové kótě problém, jednak 2m pásmo je zaplněné a není jisté zda by zas převaděč nerušilo něco jiného.

145,775(nosná) x 2   291,55 (2.harm)  - 146,3875(R)   145,1625 ( střed IM ) - 145,175(vstup)   12,5 kHz mimo střed vstupu, pokud si to spočítáte i s modulací, tak IM produkt je do poloviny vstupu. Na obrázku vidíte IM produkt při modulaci na vstupu.  Na jeho šíři má vliv velikost modulace vlastního signálu - šířka na vstupu a je potláčen velikostí - výškou užitečného VF signálu na vstupu. Ne tedy přímo u Jirky, který poslal snímek, ale na skutečném vstupu  RX Motoroly. Budete-li slabí a přitom přemodulovaní je to nejhorší. Jako test stačí zkusit jen nosnou se subtónem, pokud je na vás slyšet Ripex, tak vás nic nezachrání jedině výkon a pořádná anténa.

Na spodním vidíte skutečný Ripex v Nemojově u OK1UKY 82 km od Sucháku. Na převaděč má ve skutečnosti jen asi 25 m.