Zprávy a novinky

  • David OK1TBF

Nové stanoviště OK0BBF

V sobotu 14. srpna 2021 proběhla instalace převaděče OK0BBF na nové stanoviště. Po vstřícném jednání se společností VAK Jablonné nad Orlicí se mi podařilo převaděč umístit do jejich objektu na Suchém vrchu. Ten se nachází ve stejné lokalitě a jen několik desítek metrů od vysílacího střediska radioklubu OK1KOK. Tímto dnem bylo ukončeno několikaleté fungování „Bublifuku“ na stožáru radioklubu. Na jedné straně za to patří dík, ovšem na druhé je smutná realita nepřátelských osobních vztahů mezi radioamatéry, které vedly k ukončení provozu BBFka na tomto stanovišti.

Nově se zařízení převaděče nachází v datové skříni zabezpečeného objektu. Dále máme novou čtyřdipólovou anténu, která je namontovaná téměř na vrcholu příhradového stožáru ve výšce cca 25 metrů. Zvýhodněný směr vyzařování má zhruba v azimutu 100 až 280 stupňů. Bohužel v azimutu 285 st. se nachází další masivní příhradový stožár energetiky, který stíní signál tímto směrem a stanice v Podkrkonoší mohou zaznamenat i větší pokles signálu z převaděče. Pro napájení antény byl využit původní ½“ koaxiální kabel od 2 kW vysílače rádia Černá hora, který zde byl dříve umístěn.

Technická příprava celé akce si vyžádala několik desítek hodin práce, zařizování a shánění. Kvalitní rack a redukce konektorů 7/16 na N poskytnul Marek OK1MV. Já jsem vyjednal nájemní vztah, připravil do racku převaděč s příslušenstvím a anténní držáky. Na samotné montáži se s velkým nadšením dále podíleli Marek OK1MV, Slavoj OK1SPL, Luděk OK1VRW a moje maličkost OK1TBF. Nám všem za vynaloženou práci děkuji.

Marek OK1MV a Slavoj OK1SPL při montáži držáků.

 Montáž na stožár ve výšce 25 m - OK1TBF

 Anténa OK0BBF

Směr na Olomoucko

 Směr na Bukovou horu a dále na Moravu

 Směr na západ

 OK0BBF v racku

 Demontáž starého osmidipólu, který sloužil 15 let (OK1SPL, OK1MV, OK1VRW)

David OK1TBF