Zprávy a novinky
- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Veverka mi poslal parte, tak vás s ním seznamuji. Jarda byl radioamatérem celou svou duší. Vždy slušný a ochotný pomoci druhým.

Pěkný článek v Hamíku napsal Mirek OK2BUH
____
J a r o m í r Š u t e r a , O K 2 J S X , z e m ř e l 3 1 . 3 . 2 0 2 6 v e v ě k u 7 6 l e t
Jarda „Litovel“, OK2JSX, byl spoluorganizátorem setkání v Litovli.
Opustil náš kolektiv. Na vojně byl radistou, sloužil v Kašperkách. Poslední
sbohem od party z Olomoucka.
Jarda bydlel kousek ode mne. Jako kluci jsme stavěli krystalky, lezli po
stromech a soutěžili, kdo má „silnější“ anténu. Když nám bylo 12 let, tak
jsme si postavili elektronkové vysílačky a udržovali mezi sebou
pravidelné spojení. Bylo to někde na 12 MHz (samozřejmě nelegálně).
No a v 15-ti letech jsme vysílali na střední vlně Radio Midnight. Tato
klukovina se nám ale nevyplatila, odsoudili nás a mě vyhodili ze školy.
RIP Jardo, založ tam kolektivku a čekej na nás.
Miroslav Šperlín, OK2BUH,
- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Zatím co kamarádi jeli 2m, vyzkoušel jsem pokusně dělat QSO (několik hodin) na pevný vertikální osmidipól od převaděče OK0DBF s 50W.

- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Nemáte někdo k dispozici ? Poučná technická debata dal bych ji na stránky..
- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Pavel nebýval na OK0F přesto si ho můžeme připomenout, zaslouží si to.Jeho přínos pro amatérské vysílání na mikrovlnách je veliký. V Hamíku 444 je o Pavlovi pěkný článek :
https://www.email.cz/download/k/ADLc1b4_7-gyAmJq9A3Ce6E05hfZRp8xuEDVUQ5UEMCXb2WPoyOMgdZFGE_i0STb310wZ8s/hamikuvkoutek444.pdf?u=3131702

- Základní údaje
- Napsal Mirek OK1UVU
Slíbil jsem Broňkovi OK2JIB že mu po sundání směrovek UKV ( 4x DK7ZB na 70cm a 55 el Tonna na 23cm ) a namontuji na vrchol anténu GP precizně přeladěnou na 6m. To už jste si mohli přečíst v minulých článcích. To jen na úvod. Po několika dnech od namontování jsem měl spojení na tomto převaděči s Jendou OK2SJS, přitom po delší době začala vypadávat modulace, důvod přehřátí TX Motoroly. Po instalaci nuceného chlazení o kterém také víte, jsem však neslyšel jedinou relaci na tomto převaděči, skoro každý den jsem zavolal výzvu ale nikdo neodpověděl, pouze převaděč odpípával a po 10 minutách dával značku jak má. Při pokusech s Jirkou OK1UKY sice nahodil převaděč s 6 W ale neprošel ani na plný výkon. Předpokládal jsem že je nedostatečné oddělení TX vysílače od RX přijímače a ten je zahlcen. Když mi Ježíšek nadělil TK11 měl jsem možnost provést další zkoumání. Kromě poškození TX modulátoru oním přehřátím připadalo ještě v úvahu uvolnění UTP kabelů nebo jejich spojek. Tuto neděli jsem vyjel na PA o dost dříve a zkontroloval modulační kabely a nakonec provedl i reset TX Motoroly. Domluvil se se synem ať mi zavolá na FT-450ku z domu. Vše proběhlo už bez problémů. Zkuste vyzkoušet ale nečekejte citlivost jako u zbývajících převaděčů. Většinou na 1.subregionál ( začátek března) máme namontované směrovky a GP musí pryč. Momentálně je ještě špatný motor u rotátoru tak se montáž antén asi zdrží. Dnes17.2. jsem opět s Jirkou OK1UKY zkoušel tento převaděč. Jirka ho nahodil ale opět modulačně neprošel, já ale tentokráte ano.