Skip to main content

Zprávy a novinky

  • Mirek OK1UVU

změny na systému antén OK0F

Během léta jsem zakoupil 6 m trubku na montáž antén pro převaděč. Po nátěrech a zhotovení držáků ve třech místech délky ( 1/4 - 1/2 a 3/4 ) je namontovaná místo osmidipólu OK0BBF na jižní hranu stožáru a vrch horní klece. Sundaný držák od BH X-200N je opětně odrezen a natřen.

16.7. a 17.7 jsem přestěhoval TX TCVR dále od RX části, musel jsem prodloužit datové kabely ošetřené feritovými toroidy mezi TX a Zetronem ( práce do 0.30 hod SEČ). Tedy TX část je v samostatné sekci a připojovací koax je jiný s dvojtým pláštěm spojeným až v konektoru N na dutině duplexeru aby co nejméně vyzařoval. Toto všechno pro potlačení 2. harmonické vysílače. Vliv Ripexu poklesl.

7.8. jsem  namontoval obě dosavadní antény ZD na novou trubku. RX nahoru a TX pod ní aby se vešly ještě dvě tyto antény směrem dolů na trubce. Ripex asi stejný.

21.8. měření provizorně upevněné BH ( jak je na foto)

3.9. pak definitivní montáž renovovaného držáku BH na pravou západní část stožáru a opět vrchol klece ve vzdálenosti asi 70 cm od nosné 6 m trubky. S umístěním BH podstatně kleslo rušení Ripexem a to mohlo být ze dvou důvodů. a, nějakým zásahem na zařízení Ripexu právě v této době ( tomu moc nevěřím, byla by to dost náhoda). b, nebo tím, že i nezapojená BH jen s koaxem svedeným dolů možná ,,odsává,, nebo stíní Ripexu, protože je ve směru čtverce, BH a Ripex. Každopádně od té doby se Ripex neuplatňuje výrazněji než šum na signálu. Chce to zaklepat na dřevo, Hi.

8.10. po kontrole měřením od Jirky OK1UKY, byla vyzkoušena BH ve srovnáním s RX čtvercem na příjem. Trochu lepší BH na signál 5 mW od Jirky z Nemojova ( u Dvora Králové)  a dipól u něj. Po té následovala kontrola signálu BH a TX čtverec na straně vysílače. BH nárůst signálu u Jirky o 10 dB. Potom ještě sloučení čtverců na Rx straně a v tomto případě bylo čitelných také i 5 mW. Stále jsme sledovali vliv Ripexu. Tak to zatím zůstalo. Prosím o vyzkoušení a porovnání, vzkaz mi můžete nahrát na převaděči ve srovnání s předchozím. Ještě požádám VO Martina OK1FMS o doladění dutin na tuto sestavu. Případně by to chtělo upravit BH, protože rezonuje na 144.00 ( asi norma USA) a potřebovali bychom na 145.775 kde má na 146.00 MHz už PSV 1 : 4 a to je hodně špatné. Buď zkrátit poslední část nebo zmenšit vazební kapacitu z konektoru. Pokud máte s tím někdo zkušenosti, dejte mi vědět. Výhledově přibudou další dva čtverce a slučovač na ně.

Stálo to nějaké peníze a hlavně hodně práce, ale protože tady zmizelli všichni sprosťáci ( viz štítek Škůdci) tak to dělám rád.

MP3 záznam z měření na vzdáleném stanovišti Nemojov u DK u Jirky OK1UKY, kterému děkuji. Na bezplatné stažení máte 14 dní od uložení zásilky.  www.uschovna.cz/zasilka/DJEZYDPDDHWZW74T-RRA

a ještě obrázek BH ta je nyní blíže k čtvercům ( asi 60 cm ) aby se dala přichytnout spodní část rámu na stožár. Ten koax vpravo už vidět není.