Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /data/web/virtuals/339859/virtual/www/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 342
zkouška citlivosti OK0F a OK0MF

Zkoušku citlivosti OK0F jsem již dělal před časem se směrovou anténou QWAD. Protože jsem měl tušení, že na OK0MF je citlivost převaděče zmenšována vlastním TX, možná po zvýšení polohy Tx antény asi ještě více, provedl jsem porovnávací metodou tuto zkoušku. Měl jsem pečlivě nastavené antény a/4 jak na OK0F tak i na OK0MFještě z předcházející cesty do Chornice. Tyto magnetky byly umístěny téměř do stejného místa na svařenou konstrukci kovového zábradlí balkonu o délce 12 m . Délka připojovacího koaxu RG 58 byla 10m. Změřený útlum na 2m byl 3,3 dB a na 6 ti metru 2,5 dB.

Jako zdroj vf signálu TCVR FT817 s výkonem 0,5 W a umělou zátěží. Z ní pak přes proměnný nastavitelný dělič na koax k anténě a vf mVm. První nastavená úroveň, kdy převaděč sepl, ale neudržel zapnutý, druhá úroveň kdy již zústal zapnutý. Impedance obou antén blízko 50 ohm, PSV 1 : 1,0.

OK0F

vf napětí 0,25 V to je 1,25 mW krátce aktivuje převaděč, který okamžitě zhasíná vlivem rušení z Ripexu a možná jen částečně vlivem TX převaděče, což nelze zjistit. V okamžiku zhasnutí vlastní nosné se opět aktivuje.Jedná se o cyklování v rytmu s častečnou slyšitelnou digitální modulací Ripexu.
VF napětí 0,5 V to je 5 mW již udrží převaděč sepnutý trvale i když s dobře slyšitelnou modulací Ripexu.
Teprve vf 0,7 V s dvojnásobným výkonem 9,8 mW potlačí modulaci Ripexu.

Tímto můžete odhadnout, pokud při každém sepnutí PTT začínáte i aktivovat převaděč, ještě potřebujete zhruba trojnásobný výkon pro dobrý poslech vašeho TCVRu. Nestačí jen sotva slyšet odpípnutí.

OK0MF
vf napětí 1,3 V 33,8 mW sepne převaděč, cyklování je pomalejší, je tam delší doba podržení nosné, pak vypne a opět je trvalým signálem TCVRu aktivován.
vf napětí 3,0 V výkon 180 mW teprve zaručí trvalé sepnutí převaděče.

V porovnání obou převaděčů pokud si podělíme potřebné výkony :
33,8 : 1,25 je poměr citlivosti 27x ve prospěch OK0Fka pro spínání a
180 : 5 dokonce 36 x pro udržení sepnutého stavu

Kdo má rád dB může si to na ně přepočítat. To všechno bez modulace. S ní se patrně Fko bude chovat hůře vzhledem k překrývání zdvihu vlastní modulace a intermodulačního produktu. Vzdálenost 12,5 kHz jen nosných kmitočtů.
Každý převaděč má tedy něco, co brání využití jeho maximální citlivosti. U OK0F je to především Ripex.
Poměr 9,8 : 1,25 to je 7,8 x by mohl být citlivější ( krajní mez), aby nebyl slyšet Ripex.

U OK0MF je nedostatkem vazba mezi asi 30 m vzdálenými anténami Rx a Tx, nyní v podobné horizontální rovině.
180 : 33,8 to je 5,32 x by mohla stoupnout maximální citlivost, pokud se dokonale zamezí ovlivňování ( vazbě).
Nepatrný vliv Tx na RX je u všech převaděčů v 2m pásmu s jednou anténou, konkrétně u nás vzhledem k Ripexu je zanedbatelný. Lepší jsou na tom 70 cm převaděče pro podstatně větší odskok a cena duplexeru je podstatně nižší. S krokem 25 kHz vychází i šířka akustického pásma dvojnásobná. Vliv rušení je zatím menší.
U Malého Franty by to patrně vyřešil duplexer, kde by byly dutiny podobné na OK0Fku ale 3x větší a tedy i dražší, Hi. Pokud by se opět snížila výška TX antény, patrně byl by vliv vazby menší, ale zas by se zmenšilo pokrytí signálem, to už tu bylo. Naopak vliv mobil efektu a překážek kolem cesty, či viditelnosti na převaděč mi tu připadá menší. Trochu omezující je 25 W povoleného max výkonu v tomto pásmu na vašich TCVRech.


Další možné řešení, pokud nejsou k dispozici desítky tisíc Kč pro lepší oddělení TX a RX cesty pomocí dutin, když Ry a Tx antény jsou vzdálené asi 30 m a dál už jít nemůžeme, je použít odstínění antén. To bylo provedeno dne 29.7.2018 králičím pletivem ( oka asi 35 mm šestihran vodivě propojene zkroucenými drátky s povrchovou úpravou ) sponzor pletiva Slavoj OK1SPL. Toto pletivo jsem napl za Rx anténou ve vzdálenosti a/4 přímo na konstrukci stožáru a asi 30 cm jde i mimo stožár s vyztuženým krajem Al drátem 6 mm průměru.Tam to může být v zimě zranitelné. Pletivo slouží z zamezení vf viditelnosi na vysílací anténu a zároveň jako reflektor pro Rx anténu. Bude libovolné kterou Tx anténu použijeme.

Takže kromě 5 hodin visení na hasičském opasku a křečí v mé pravé ruce, to nic nestálo. Dále upozorňuji ty operátory jimž se nelíbí ,,cenzura,, na OK0F, že i u zbývajících převaděčů u nás umístěných a to : OK0BBF, OK0DBF,OK0MF a opakovač Faltus je nepravidelně pořizován DZ ( denní záznam). Kdo se chová slušně, jak by každý radioamatér měl, nemusí se ničeho obávat. Pokud chcete přenášet důvěrné, nabo tajné informace máte telefon, ale ani u něj si nemůžete být jisti, Hi.

měření po instalaci síta :

Vf do testovací antény v místě co byla před úpravou

1,3 V nahodí 100 % a drží !!!

 

Spíná nepravidelně od 1,0 V, někdy třeba nesepne, tak to neberru jako nahození. takže ten samý signál co nahodil před úpravou převaděč, nyní jej i drží sepnutý. Ovlivňování Rx antény Tx vysílačem není zjistitelné !!!
Použitelná citlivost na nosnou je 5,3 x větší a to odpovídá původnímu měření. Sepne 33,8 mW a 180 mW drží. Poměr citlivost vůči OK0F se tedy zlepšil. Přeji všem uživatelům převaděčů u nás umístěných, ničím a hlavně nikým nerušený poslech.