Můj komentář :
Zkusil jsem s 15 ti prvkovou Jagi ve vertikální polarizaci s a TV satelitním kabelem délky 7 m přizpůsobeným a/2 smyčkou na provizorní Rx z TV klíčenky ( SDR) a špičkový program V 3. Bohužel hladina šumu S4 - S5, který mám ve svém bydlišti i na všech ostatních pásmech ( několik WIFI a rozvod Netu na 5 míst UTP kabely, tedy i několik aktivních Routrů). Prostě a krátce, neviděl ani jsem neslyšel, sebemenší stopu po signálu. Upozorńuji, že nejsem v EME žádný znalec a použitě prostředky byly jak z Doby kamenné, Hi. Smontování sestavy jsem stihl do 20. hodiny.
Naproti tomu u kamaráda Jirky OK1UKY se úspěch dostavil. S podobným vybavením, lepším SDR RX a předzesilovačem ( ne obyčejná klíčenka na TV). Má snímek signálu i audio nahrávku ze které je rozpoznatelná lidská řeč. Asi čekal lepší výsledek. Já na jeho místě bych byl nadmíru spokojen. Zájemci napište si o přeposlání tohoto částečně úspěšného pokusu.
Mám ještě připomínku k uvedenému článku :
Pokud šíře paprsku ( tzv Fresnerova zóna) v místě Měsíce tvoří plochu 7mi úplňků, to znamená že je 7x větší než plocha Měsíce, neodrazí se 1/7 signálu. Autor článku měl napsat dopadne na Měsíc 1/7 signálu. Odrazí se z něj nepatrný zlomek, signál je jednak pohlcen povrchem a jednak odražen v jakémkoliv směru, tedy kamkoliv jinam a ne zpět k vysílací anténě, tedy i našim přijímačům. Téměř ideální odraz by nastal pouze v případě, že bychom v místě Měsíce zavěsili ,,koutový odražeč,, který odráží dopadající energii ve směru odkud na něj přišla. Tři přesné kovové plochy kolmé na sebe a to o velikosti Měsíce. Pak by odražený signál ( menší než 1/7 )zmenšený o útlum cesty, mohl dorazit k nám.
Mám s koutovým odražečem zkušenosti z vojny (ZVS). Na obrazovce radiolokátoru asi 1 m vysoký koutový odražeč ve stejné vzdálenosti vytvoří větší odražený signál než dopravní letadlo, tzv. pasivní rušení - klamný cíl. U letounu ideáně kolmých ploch k anténě je méně a s nekovovým a nerovným povrchem Měsíce to bude také podstatně horší. EME amatéři mají můj obdiv a respekt.
Bláznivé finále Léta s Vernem: Poslouchejte první živě vysílanou rozhlasovou hru z vesmíru!
16. září 2018 po 20.hodině na kmitočtu 1296,150 MHz
Dvojka se pokusí o skoro nemožné: živě vysílanou hru na motivy románu Julese Verna Ze Země na Měsíc pošle v reálném čase do vesmíru tak, abyste mohli poslouchat její odražený signál z Měsíce.
Jak vyslat signál k Měsíci?
V České republice existuje prakticky jen jediný člověk, který dokáže vyslat k Měsíci rozhlasové vysílání prostřednictvím radiové vlny tak silné, aby její odraz byl poslouchatelný. Jmenuje se Zdeněk Samek a na zahradě svého domku nedaleko Prahy si postavil obří anténu o průměru 10 metrů. Ta dokáže vyslat k Měsíci radiové vlny na frekvenci 1296 MHz.
Tato anténa bude vysílat hru na oblohu do prostoru o průměru 7 měsíčních úplňků. Od Měsíce se odrazí asi 15 % signálu, takže na Zemi se signál vrátí v podstatně zhoršené kvalitě. Protože jedna anténa nedokáže zároveň vysílat a přijímat, bude signál z Měsíce pro Český rozhlas přijímat František Střihavka pracující s radioteleskopem Geofyzikálního ústavu Akademie věd v Panské vsi. Kvůli tomu bude muset doslova stíhat Měsíc.
Radioamatéři světa, zbystřete
Abychom lépe přiblížili kosmické vzdálenosti: Měsíc v tu chvíli bude od Země vzdálen přes 397000 kilometrů. Celkovou vzdálenost tam a zpět, tedy cca 794000 kilometrů urazí signál za 2,5 sekundy. Z tohoto důvodu hru uslyšíte s mírným zpožděním. Poslouchat mohou všichni radioamatéři na světě, kteří mají v tu chvíli Měsíc nad obzorem.
Jules Verne už má na Měsíci svůj kráter o průměru 146 kilometrů. 190 let od spisovatelova narození dojde k dalšímu milníku – k Měsíci dorazí hrdinové románu Ze Země na Měsíc – prostřednictvím radiových vln šířících signál Českého rozhlasu Dvojky.
Právě v neděli 16. září po 20:00 odvysílá Dvojka verneovku Ze Země na Měsíc živě z vinohradského studia S2, živě ji bude streamovat ve videu na Facebooku Českého rozhlasu (video v den vysílání najdete i v záhlaví tohoto článku) a zároveň ji bude v reálném čase přenášet do vesmíru tak, aby bylo možné poslouchat její odražený signál z Měsíce.
Poslouchat ji tímto unikátním způsobem budou moci všichni radioamatéři, kteří na to mají vybavení. Ostatní zájemci zaslechnou signál z Měsíce přímo ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky 16. září po 20:00. Živý přenos odraženého signálu bude přístupný i na YouTube kanálu Dvojky.
Podrobnejsi info samozrejme zde. (cituji par veci... podrobneji na webu)
http://www.vhf.cz/text-ze-zeme-na-mesic/
Akce má proběhnout 16. září od 20:00 našeho času na rozhlasových vlnách ČRo2 a v pásmu 1296,150 MHz, kde budu vysílat hru směrem k Měsíci ode mne z JN79GW. Čistě náhodou nám na tento termín vyšel vstříc i Měsíc, který bude po dobu vysílání hry nad jihozápadním obzorem.
Osobne predpokladam ze to pujde poslouchat terestricky (pozemni vlnou). A SSB? Hi.
73 Martin