Zprávy a novinky

  • Mirek OK1UVU

Subtón 136,5 Hz

Přátelé, podařilo se mi dopídit na jednoduché schéma generátoru subtónu 136,5 Hz.

Nemohl jsem si vzpomenout v čem bylo publikováno, ačkoliv jsem si zapojení částečně vybavoval. Generátorek byl vytvořen patrně kdysi pro potřebu OK0C. Autor ať se přihlásí, rád ho zde uvedu.
Díky Vláďovi OK1HGA, který měl téměř 20 let staré zapojení ve svých poznámkách a také díky jeho překreslení do čitelné podoby, vám ho mohu nabídnout. Pro tuto jednoduchost, dostupnost a láci a také pro občasné zapnutí tohoto subtónu i na OK0C jsem zvolil tento subtón i pro OK0F. Potřeba subtónu pro převaděč se stává nutnou z důvodů dosti často se opakujících rušení převaděče jak elektromagnetickým smogem, tak i radioamatéry z Polska a Rakouska, kde na stejném kmitočtu provozují své převaděče a mnozí znich se dostávají ( asi nechtěně) i na náš převaděč. Vím, velká většina uživatelů nemá problém ani se subtóny, přesto, pokud má někdo hodně staré, nebo homo-domo zařízení, mohl by problém uvedeným zapojením vyřešit. Pokud máte někdo i vymyšlen opravdu malý plošný spoj, rád ho přidám na stránky. Přeji hodně úspěchu při stavbě.

Varianta smd s nastavením úrovně modulace subtónem

Velikost jednostranné desky na horním obrázku 22,5x25 mm.

Kdo byste měl zájem o dodání zapojené destičky na setkání Olomouc 28.12.2014 v ceně 100 Kč, přihlaste se do konce října. Kdo se přihlásíte později, do konce listopadu, možná se stihne i to. Výrobu bych zadal profi firmě. Bude oboustranná a podstatně menší, asi 18x14x4 mm včetně připojovacích plošek, třeba i vhodná na vestavbu do ,,ruček,,. Po tomto termínu už nebude možné( efektivní - pro pár ks ) znovu výrobu zadávat. To by zas muselo být větší množství.

Nejvíce práce dá zjistit kam připojit ve staničce subtón a nastavení jeho úrovně ( tak aby při pomalém točení - viz zpoždění, právě zapl převaděč). V sáčku jsou další dvě součástky R a C pro třetí RC článek (v pořadí první). Kdo by chtěl mít krásnější sinusovku, může si opatrně připájet kapacitu na volné plošky a zkrat, součástku s nulou, nahradit odporem. Plošný spoj je i na tuto variantu navržen. Bude ale menší výstupní úroveň a protože Zetronu na vyhodnocení stačí 2RC členy, byl třetí vypuštěn.